Aktualności


Informacje o wydarzeniach, konferencjach,
spotkaniach, warsztatach

„JAK WYCHOWAĆ DZIECKO Z AUTYZMEM I NIE ZWARIOWAĆ”
Chcesz zwrócić uwagę tych, którzy mogą odmienić przyszłość naszych dzieci z autyzmem.
Opowiedz im i całemu światu o tym, ile Cię kosztuje życie z nim pod jednym dachem.
Weź udział w niecodziennej ankiecie.
Twoja wypowiedź ma szansę znaleźć się w książce, którą przygotujemy na Światowy Dzień Autyzmu 2018.

Zapraszamy rodziców dzieci w różnym wieku z autyzmem do udziału w ankiecie nt. „Jak wychować dziecko z autyzmem i nie zwariować”
Wypowiedź powinna być przygotowana w wersji elektronicznej, opatrzona imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem wraz z podaniem adresu do ewentualnego przesłania książki (do wiadomości organizatorów). Czekamy na teksty, które jeszcze nie były publikowane ani nie znalazły się na blogach, które często prowadzą rodzice. Przysłanie tekstu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jego wydrukowanie pod pełnym imieniem i nazwiskiem autora bądź jego pseudonimem. Tekst wypowiedzi należy przysłać do           15 stycznia 2018 roku na adres mailowy jedruskom@poczta.onet.pl
z dopiskiem „udział w ankiecie”.
Każdy z uczestników otrzyma antologię wypowiedzi, którą przygotuje            Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem ,,Otwórzmy Świat” we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Planujemy zorganizować także promocję publikacji w dn. 2 kwietnia 2018 r. w Starachowicach (woj. Świętokrzyskie), które są siedzibą naszego Stowarzyszenia. Wszystkich uczestników ankiety
i współautorów książki już teraz zapraszamy na to wydarzenie.
Książkę będziemy chcieli wysłać władzom różnego szczebla, działaczom, decydentom na terenie całej Polski. W ten sposób włączymy się najlepiej w uświadomienie tym wszystkim, od których zależy zmiana prawa i przepisów, jak trudne jest życie z osobami (zwłaszcza ze znacznym autyzmem)
i że trzeba coś wreszcie zacząć robić dla nich i ich rodzin.


W dniu 7 kwietnia 2017 r. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zorganizowane zostały obchody Światowego Dnia Autyzmu.
http://www.starachowice-net.pl/informator/news/wiatowy-dzie-autyzmu

Zamieszanie wokół nowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach 

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/starachowice/a/zamieszanie-wokol-nowego-srodowiskowego-domu-samopomocy-w-starachowicach,11803297/ 

http://www.tv.starachowice.pl/wiadomosci/1775,pomyslodawcy-budowy-domu-samopomocy-dla-osob-z-aut

Środowiskowy Dom Samopomocy już działa ! 

W środę, 19 stycznia 2017r.  odbyło się jego uroczyste otwarcie.

http://www.starachowice-net.pl/informator/news/rodowiskowy-dom-samopomocy-ju-dzia-a 
http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/starachowice/a/dom-dla-osob-z-autyzmem-otwarty-w-starachowicach,11711354/

http://www.tv.starachowice.pl/wiadomosci/1666,oficjalne-otwarcie-powiatowego-domu-pomocy-dla-osoZdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Autyzmem " Otwórzmy Świat ".

Dziękujemy wszystkim, którzy zachcieli razem z nami uczestniczyć  w tym wydarzeniu. 

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Autyzmem " Otwórzmy Świat ".
 
ZAPRASZAMY SERDECZNIE  NA PROJEKCJĘ  FILMU
"ŻYCIE ANIMOWANE " . PROJEKCJA ODBĘDZIE SIĘ w dniu 15.12.2016r. o GODZ.10.00 w MUZEUM PRZYRODY I TECHNIKI W STARACHOWICACH
link do zwiastuna
https://www.youtube.com/watch?v=LMX2y3Kk4q0

Środowiskowy Dom Samopomocy rośnie w oczach

Wre praca przy adaptacji dawnego magazynu materiałów łatwopalnych na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach. Z zewnątrz widać już jego bryłę, w środku zaś wydzielane są pomieszczenia na poszczególne sale i gabinety.
http://www.starachowice-net.pl/informator/news/rodowiskowy-dom-samopomocy-ro-nie-w-oczach

Trwają przygotowania do rozpoczęcia naboru do Środowiskowego Domu Samopomocy 

www.starachowice-net.pl/informator/news/coraz-bli-ej-naboru-do-rodowiskowego-domu-samopomocy 

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Autyzmem " Otwórzmy Świat ".

W dniu 21.09.2016r. Pani Wojewoda Agata Wojtyszek  odwiedziła w Starachowicach budowę Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób dorosłych z autyzmem .

Umowa na utworzenie ŚDS już podpisana .

www.starachowice-net.pl/informator/news/umowa-na-utworzenie-ds-ju-podpisana  1 kwietnia 2016 r. w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach odbyło się spotkanie z okazji obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, któremu towarzyszyła promocja tomu naukowego: Aspi-racje. Naukowy obraz osób z zespołem Aspergera w aspekcie terapeutycznym, kulturowym i komunikacyjnym, pod. red. Andrzeja Kominka, prezesa Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat".
Stowarzyszenie Otwórzmy Świat serdecznie dziękuje Współorganizatorom spotkania: Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach, Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach oraz Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach, wszystkim przybyłym gościom oraz obecności mediów.


Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.                                            
W Europie żyje ok. 5 mln osób z autyzmem.

W  Polsce może żyć nawet ok. 260 tys. osób z autyzmem, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy.  Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska, odmienność (często z niewiedzy) budzi  lęk.

Co roku 2 kwietnia - na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm - na niebiesko oświetlonych zostaje wiele  tysięcy budowli na całym świecie.Obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu są zdecydowanym NIE na niedopuszczalną dyskryminację i nadużycia jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Pragniemy zwrócić oczy społeczeństwa na osoby z autyzmem, by ich problemy i potrzeby nie były marginalizowane albo gorzej – niewidzialne, a oni sami - izolowani i wykluczani.

Świeć, Edukuj, Wspieraj ! - 2016
              Zmieniaj świat dla osób z autyzmem !!!
świeć - włącz się w niebieską iluminację 1 i 2 kwietnia
edukuj - zdobywaj i dziel się wiedzą na temat autyzmu
wspieraj - organizacje niosące pomoc osobom z autyzmem

2  kwietnia  ŚWIATOWY   DZIEŃ  WIEDZY  O  AUTYZMIE


Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi ,,Otwórzmy Świat" w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach
oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach 
serdecznie zapraszają do udziału w obchodach
ŚWIATOWEGO DNIA WIEDZY O AUTYZMIE
dnia 1 kwietnia 2016 w godz. 11.00-13.00

Miejsce : Muzeum Przyrody i Techniki - Hala Lejnicza w Starachowicach, wejście od ul. Marszałka Piłsudskiego 95 lub ul. Wielkopiecowej 1.

Program :
1) Otwarcie i powitanie
2) ,,Aspi-racje. Naukowy obraz osób z zespołem Aspergera w aspekcie terapeutycznym, kulturowym i komunikacyjnym", Kielce 2016 - prezentacja monografii wieloautorskiej
3) Miejsce osoby z autyzmem we współczesnym społeczeństwie - panel dyskusyjny z udziałem autorów książki 
4) Niespodzianka
5) Podsumowanie i poczęstunek

Patronat honorowy
Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek
Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski
Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek
Patronat medialny
Echo Dnia
Gazeta Starachowicka
Radio Kielce
Tygodnik Starachowicki
TV Starachowice
Zapraszamy serdecznie, mile widziany niebieski element garderoby !!!


Spotkanie informacyjno-poradnicze z Fundacją SYNAPSIS
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza 31 marca 2016 r. ok. godz. 12.00 na otwarte spotkanie informacyjno-poradnicze z Panią Beatą Szynkaruk – prawnikiem Ośrodka Informacyjno-Prawnego Fundacji SYNAPSIS.
Zaproszenie kierowane jest szczególnie do rodziców i opiekunów osób z autyzmem lub zespołem Aspergera a także nauczycieli i wychowawców
(wejście od ul. Marszałka Piłsudskiego 95 lub ul. Wielkopiecowej 1).
Wszelkie zapytania dot. spotkania proszę kierować pod nr tel. 783-730-070.

Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego
W dniach 28-29.09 w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
w Kielcach odbył się LXXIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.
Jest to najważniejsze zgromadzenie językoznawców z całej Polski.
Prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat", dr hab. Andrzej Kominek, prof. UJK wygłosił referat ptMetonimiczny styl poznawczy osób ze spektrum autyzmu – badania z pogranicza językoznawstwa i innych dyscyplin naukowych
Członkowie PTJ i uczestnicy konferencji

dr hab. Andrzej Kominek, prof. UJK, prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat" oraz pani profesor Krystyna Kleszczowa, przewodnicząca PTJZachęcamy do udziału w zajęciach hipoterapii. Szczegóły znajdą Państwo na plakacie:Artykuł w "Tygodniku Starachowickim" (22/06/2015) dotyczący propozycji utworzenia placówki dla osób z autyzmem:
DZIEŃ RODZINY w Szkole Wrażliwości-Wiącka Kapkazy 31.05.2015
W dniu 31.05.2015 r. dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z Gminy Starachowice - z okazji Dnia Matki, Dziecka i Ojca odbył się rodzinny wyjazd do świętokrzyskiej wsi Wiącka Kapkazy. Członkowie i podopieczni naszego stowarzyszenia odwiedzili miejsce,  gdzie czas się zatrzymał… W  Kapkazach  znajduje się  Szkoła Wrażliwości  - miejsce stworzone przez artystów Panią Ewę i Pana Mariusza - pachnące wonią świętokrzyskiej przyrody i sprzyjające dobrej energii i wypoczynkowi.Dzień w Szkole Wrażliwości upłynął nam  pośród wielu atrakcji, takich jak m.in. :
- przedstawienie o diable i babie z akompaniamentem cytry i liry ,           
- warsztaty garncarskie - uczestnicy  wylepiali z  gliny "różne różności" ,
- laboratorium dobrego smaku – wypiek i degustacja podpłomyków, proces  wyrobu sera, degustacja oponek i soku w starej zagrodzie,
- spotkanie z zielarką, degustacja wybornych zdrowych napojów,
- integracyjne spotkanie przy ognisku.Odwiedziliśmy również stadninę koni , a w drodze powrotnej -ruiny zamku w Bodzentynie. Humory nam dopisywały i pogoda też !
Może tam kiedyś jeszcze wrócimy ?! 
 


Wsparcie dorosłych osób z autyzmem
Podczas obrad VIII sesji Rady Powiatu w Starachowicach w dniu 28 maja 2015 roku Zarząd Powiatu Starachowickiego przedstawił stanowisko w sprawie wsparcia dorosłych osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi na terenie Powiatu Starachowickiego :  Stanowisko Zarządu Powiatu w sprawie wsparcia dorosłych osób z autyzmem 

INTEGRACJA W PLENERZE - Chałupki, Lisów, Ciekoty 10.05.2015

 W dniu 10.05.2015r. -dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z Gminy Starachowice - z okazji Światowego Dnia Autyzmu  odbył się wiosenny  wyjazd  integracyjny. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, członkowie i podopieczni naszego stowarzyszenia spędzili dzień  pełen wrażeń i atrakcji. W naszej pamięci pozostanie wizyta w Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach oraz spotkanie z jego kustoszem panem Józefem Ciszkiem. 

  Gospodarstwo agroturystyczne  ,,Leśne Zacisze'' znajduje się w urokliwym świetokrzyskim zakątku Lisów -Wygwizdów. Zacisze posiada duży zwierzyniec, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. : daniele, strusie afrykańskie, lamy, kangury, dziki, osły i wiele innych ptaków i zwierząt. I dzieciom  i dorosłym dużą frajdę sprawiła ok. 30 minutowa przejażdżka  wozem po terenach leśnych. Po tych wrażeniach, z wielką ochotą spożyliśmy ciepły  posiłek przygotowany przez gospodarzy.
 

Wyprawę zakończyliśmy w Ciekotach, gdzie  zobaczyliśmy Centrum Edukacyjne Szklany Dom i  zwiedziliśmy z przewodnikiem  zrekonstruowany dworek Stefana Żeromskiego, naszego rodzimego pisarza.


Konferencje
22-24 kwietnia 2015r. nasze Stowarzyszenie było współorganizatorem dwóch konferencji naukowych, które odbyły się w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pierwsza (22-23.04) "Człowiek - istota mówiąca" dla dojrzałych naukowców oraz druga (24.04) "Jak to dobrze powiedzieć. Różnorodne aspekty komunikacji" dla doktorantów i studentów. Celem konferencji było podjęcie refleksji teoretycznej i analizy wyników badań empirycznych, w którym kluczowe miejsce zajmują różne wymiary komunikacji między ludźmi. Prelegenci w swoich wystąpieniach poruszyli także zagadnienia związane z komunikacją osób ze spektrum autyzmu.

więcej informacji: http://www.ujk.edu.pl/ifp/index.php/nauka/konferencje#sprawozdanie

Prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat" pan profesor Andrzej Kominek podczas swojego wystąpienia:
 "Co wspólnego ma rozmowa z myśleniem?"

Po lewej: Prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat" pan profesor Andrzej Kominek podczas swojego wystąpienia: "Co wspólnego ma rozmowa z myśleniem?", 
po prawej: prof. zw. dr hab. Marek Ruszkowski, przewodniczący obradom

Prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat" pan profesor Andrzej Kominek otworzył konferencje dla
studentów i doktorantów:
"Jak to dobrze powiedzieć. Różnorodne aspekty komunikacji"

Pani mgr Ewa Bielecka Nowakowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie wygłosiła referat pn.: Komunikacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać referatów dotyczących spektrum autyzmu pani mgr Anny Zając 
"Upośledzenie teorii umysłu osób ze spektrum autyzmu na podstawie rozmowy z automatyczną asystentką aplikacji iPhona" (pani Anna jest doktorantką pana profesora Andrzeja Kominka) 
oraz pani Justyny Antczak "Kompetencje językowe i komunikacyjne dziecka autystycznego - studium przypadku".


Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi "Otwórzmy Świat" - prof. Andrzej Kominek, dziękuje za wszystkie oddane
w wyborach samorządowych głosy.
"Wierzę, że to nowe doświadczenie najbardziej przysłuży się osobom z autyzmem 
i z zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom. Dołożę wszelkich starań, aby zaufanie, jakim mnie obdarzono nie poszło na marne." - dr hab. prof. UJK Andrzej Kominek


13 listopada w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się gala wieńcząca ogólnopolski konkurs literacki:
"Światu potrzeba umysłów różnego rodzaju".

Jury nagrodziło Autorów opowiadań:

I miejsce: 
Bożena Chrostowska (Olsztyn) - Kilka obrazów z życia Pana Ka
II miejsce: 
Bogusława Budna (Olsztyn) - Kiedyś byłem dorosłym mężczyzną
(zapraszamy do odwiedzania bloga pani Bogusławy: http://stacjaautyzm.blogspot.com/)
III miejsce: 
Anna Piliszewska (Wieliczka) - Teleologia barw

Serdecznie gratulujemy naszym laureatom oraz dziękujemy wszystkim Uczestnikom za wzięcie udziału w naszym konkursie.
Dziękujemy współorganizatorom konkursu, jurorom, wszystkim przybyłym gościom na nasze spotkanie oraz obecności mediów.

Fundatorem nagród był pan Krzysztof Chaja - prezes firmy Perfopol w Starachowicach, któremu składamy serdeczne podziękowania.

Relacje:
http://www.tvswietokrzyska.pl/kielce/wiadomosci/item/8787-swiatu-potrzeba-umyslow-roznego-rodzaju.html http://www.ujk.edu.pl/galeria/gitem.php?eid=552 http://pik.kielce.pl/page/37524/article http://wns.uwm.edu.pl/swiatu-potrzeba-umyslow-roznego-rodzaju-konkurs-literacki/ https://www.wrota-swietokrzyskie.pl/pio/zawartosc/-/asset_publisher/6cAE/content/swiatu-potrzeba-umyslow-roznego-rodzaju

Zdjęcia: Piotr Jędrzejewicz
Galę poprowadzili prezes Stowarzyszenia dr hab. prof. UJK Andrzej Kominek
i Aleksandra Kasprzyk

Dr Elżbieta Maria Minczakiewicz podczas referatu "Uroki Sawantyzmu"

Anna Piliszewska i Krzysztof Chaja

Bożena Chrostowska i Krzysztof Chaja


Aleksandra Kasprzyk, Andrzej Kominek
i Krzysztof Chaja - prezes firmy PERFOPOL w Staracowicach - fundator nagród

Aleksandra Kasprzyk dla Tygodnika Starachowickiego


O Stowarzyszeniu Otwórzmy Świat i konkursie literackim „Światu potrzeba umysłów różnego rodzaju”, opowiada Pan Profesor - Andrzej Kominek, prezes Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi
 "Otwórzmy Świat"oraz Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Starachowicach
składa serdeczne podziękowania Pani Doktor Elżbiecie Marii Minczakiewicz za przeprowadzenie wspaniałych warsztatów pn. "Autyzm jakiego nie znacie".
DZIĘKUJEMY!!

Refundacja leków 
Refundacja leków dla osób dotkniętych autyzmem.

Plebiscyt Człowiek 25-lecia
Profesor Andrzej Kominek, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi w Starachowicach został wyróżniony w Plebiscycie Człowiek 25-lecia kategorii POMOC SPOŁECZNA - gratulujemy!!
Za wszystkie oddane głosy serdecznie dziękujemy!!

Więcej: 
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140626%2FPOWIAT0111%2F140628943


DZIEŃ  MATKI


26 maja 
DZIEŃ  MATKI

,,TY, która myślałaś o mnie pięknie…
w twoich oczach widziałem smutek, zagubienie,
ale później zwyciężyła miłość, MAMO !
I wiedziałaś, że musisz dać więcej miłości…
 


Integracyjny Dzień Dziecka w "Ognistych Podkowach"                                   


Pomimo obaw o bezdeszczowy dzień, słoneczna niedziela 18 maja 2014 okazała się wymarzonym dniem na świętowanie w plenerze. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy integracyjny wyjazd.
W "Ognistych Podkowach" w Starym Grzybowie,  czekali na nas  gospodarze - Państwo Maria i Krzysztof Świtoń. Na placu rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy pyszne swojskie kiełbaski.
Wyjątkową atrakcją były jazdy konne, przejażdżki bryczką. Dopełnieniem była rekreacja  w terenie, trampolina, piaskownice i  zabawy sportowe na powietrzu. Wszyscy mieli dużo radości, swobody,  a rodzice okazję do spotkania, rozmowy i wymiany doświadczeń. 
Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały słodkie upominki, ufundowane przez Hurtownię Bil ze Starachowic. Bardzo dziękujemy za ten miły gest Państwu Halinie i Jerzemu Bujnowskim.
Wyjazd był możliwy dzięki sponsorom, darczyńcom i sympatykom koncertu ,,Mały Gest’’ na rzecz rehabilitacji osób z autyzmem, który odbył się 12 września 2013r.  w SCK w Starachowicach.
Fotorelacja w Galerii Zdjęć
Pozdrawiamy serdecznie z urokliwego zakątka Ziemi Świętokrzyskiej !!!Spotkanie ”Autyzm - co to oznacza”Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wspólnie z  Fundacją SYNAPSIS i Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami   Pokrewnymi „Otwórzmy Świat” mają zaszczyt zaprosić  na  Spotkanie ”Autyzm - co to oznacza” w  dniu 29 kwietnia 2014 r. o godz. 10.30 w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki   w Starachowicach (wejście od ul. Marszałka Piłsudskiego 95)

Informacja: 41 275-40-83 w. 20 , 783-730-070

Program konferencji
10.30-10.45Rozpoczęcie,  powitanie gości

10.45 – 11.05 Życie z autyzmem w rodzinie.
                     Bożena Wrona, Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami   Pokrewnymi „Otwórzmy Świat” 
  
11.05-11.30 Kulturowo- językowy obraz osób z autyzmem.
     dr hab. prof. UJK Andrzej Kominek, Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Otwórzmy Świat”

11.30-12.15  Dorosłość osób z Autyzmem i  zespołem Aspergera - w aspekcie samodzielności i pracy.
                       Renata Werpachowska, Fundacja SYNAPSIS

12.15-12.35  Pomysł na wolontariat – czyli kilka dobrych praktyk ze współpracy z wolontariuszami.
                       Aleksandra Sztajerwald, Fundacja SYNAPSIS

12.35 – 13.00  zwiedzanie Instalacji Sensorycznej CUBE

13.00 – dyskusja

Cube Instalacja Sensoryczna to multimedialna wyprawa w świat osób z autyzmem. Zwiedzając go, można się przekonać się w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają otaczający nasz świat. Instalacja przeznaczona jest w szczególności dla osób, które jeszcze nie zetknęły się z tematyką autyzmu oraz dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Poprzez wykonanie kilku prostych zadań osoba odwiedzająca może dowiedzieć się: jak może odbierać świat osoba z autyzmem, dlaczego osoby z autyzmem inaczej się zachowują, skąd się biorą problemy w komunikacji z osobą z autyzmem.

Cube Instalacja Sensoryczna powstała w 2011 roku, dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instalacja powstała dzięki współpracy Fundacji SYNAPSIS z Korekt Event Design, Mediacraft Interactive Projects oraz Agencją PZL.


Podziękowania
Stowarzyszenie Otwórzmy Świat serdecznie dziękuje Współorganizatorom spotkania:
Uniwersytet przyjazny dla Każdego w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu,
które odbyło się 3 kwietnia br. oraz wszystkim przybyłym gościom oraz obecności mediów.
  Spotkanie pod hasłem: „Uniwersytet przyjazny dla każdego” jest skierowane do rodziców, którzy wychowują dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, władz Uczelni, pracowników naukowych wszystkich wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, nauczycieli oraz specjalistów, którzy spotykają się na co dzień z osobami u których wystąpiły zaburzenia na tle neurologicznym.

  Celem spotkania jest dążenie do integracji osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi ze społeczeństwem oraz przeciwdziałanie objawom dyskryminacji tych osób i ich rodzin, zminimalizowanie ich izolacji społecznej, przez co każdy mógłby realizować się i znaleźć własne miejsce w świecie. W rezultacie pragniemy zwrócić uwagę na potencjał intelektualny i uzdolnienia osób ze spektrum autyzmu (głównie z Zespołem Aspergera i Sawanta) oraz na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, jako miejsce przyjazne i otwarte dla każdego.

  Zostaną poruszone zagadnienia takie jak:
  • Biologiczne uwarunkowania zdolności intelektualnych osób ze spektrum autyzmu
  • Kulturowo-językowy obraz osób przejawiających zachowania o charakterze autystycznym
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego jako miejsce przyjazne i otwarte dla każdego

  Gościem spotkania będzie dr hab. Janusz Król, prof. UJK – prorektor ds. dydaktycznych i studenckich
  Wykłady wygłoszą: dr hab. Andrzej Kominek, prof. UJK, prezes Stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi Otwórzmy Świat oraz dr Ewa Boksa, logopeda i pracownik naukowy Zakładu Komunikacji Językowej UJK w Kielcach

  Rain Man w codziennej komunikacji
  24 września 2013 r. godzina 17:00 w hotelu SENATOR w Starachowicach odbyło się spotkanie i promocja książki dr hab. Andrzeja Kominka, prof. UJK pt. „Rain Man w codziennej komunikacji".  Uczestnicy spotkania otrzymali publikację w prezencie. Spotkaniu towarzyszyła Karolina Kominek -
  aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa pochodząca ze Starachowic.
  Za udzielenie gościny i bezinteresowną pomoc właścicielom Hotelu ,,Senator" składamy serdeczne podziękowania 
  - Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Otwórzmy Świat ''
  Relacje:
  http://tygodnik.net.pl/index.php/starachowice-informacje/9478-poznajcie-swiat-autystow
  http://www.starachowicka.pl/artykul/8981-promocja-ksiazki-i-wyklad.html  ZA OKAZANĄ BEZINTERESOWNĄ POMOC I ŻYCZLIWOŚĆ przy organizowaniu koncertu ,,MAŁY GEST''
   DZIĘKUJEMY  !!!  Wsparli nas:
  ODLEWNIE POLSKIE S.A. w Starachowicach
  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach
  Zakład Energetyki Cieplnej SP z o. o. w Starachowicach
  DORAND. Drukarnia w Starachowicach
  CERRAD SP z o. o. w Starachowicach
  Hotel SENATOR w Starachowicach
  Pizzeria PARADISO w Starachowicach
  Pub Strych w Starachowicach
  Firma Handlowa ,,BIL’’ w Starachowicach
  Cukiernia HEKA w Starachowicach


     koncert charytatywny  ,, MAŁY GEST,,                                                      na rzecz rehabilitacji osób z autyzmem 

  •     12 września 2013r. ( czwartek ) g. 18:00

                                •     Starachowickie Centrum Kultury,                                          ul Radomska 21, Starachowice

  •     wsparcie rehabilitacji osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi                              powiatu starachowickiego


                                     Wykonawcy:
  DAREK BERNATEK - niezwykły talent wokalny                                                      RAINCOAT zespół rockowy ze Skarżyska Kam.
  CARRION polski  zespół  rockowy z Radomia

                                     Patronat honorowy:
  Wojewoda Świętokrzyski -p.  Bożentyna Pałka-Koruba

                                     Patronat medialny:
  Telewizja Polska S.A. Oddział w Kielcach 
   „Radio Kielce” S.A
  Echo Dnia
  Tygodnik Starachowicki
  Tygodnik Skarżyski
                        BAW  SIĘ RAZEM Z NAMI  !!!!!

  Karta Praw Osób z Autyzmem
  12 lipca br o godzinie 11.15 Sejm RP jednogłośnie przyjął uchwałą Kartę Praw Osób         z Autyzmem.
  Tekst karty dostępny jest tu: https://docs.google.com/file/d/0Bw2OWbNosv-rY2wxcXRFdmdrMzA/edit?usp=sharing

  Wyprawka szkolna" w 2013 r. 
  Uczniowie niepełnosprawni, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie „Wyprawka szkolna"                 bez względu na dochód, na jednego członka rodziny. (Dz.U. z 2013r. poz. 818)
  Więcej informacji: http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5393%3A180-mln-z-na-program-qwyprawka-szkolnaq-w-2013-r-&catid=255%3Afinanse-na-edukacj-aktualnoci&Itemid=68

  Szkolenie - Warszawa

  Kampania społeczna- Sandomierz
  ,,Trochę kultury - uczymy się razem''
  Więcej informacji: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/902264.html 

  Info dla rodziców osób z autyzmem woj. świętokrzyskie
  http://informatory.synapsis.waw.pl/informatory/informator_woj_swietokrzyskie.pdf

  Więcej niż dobre produkty !
  Szukasz upominku ?
  Więcej informacji: http://sklep.pracowniasynapsis.pl/

  Niepełnosprawnik.
  Znajdź dla siebie informacje o dostępnych miejscach i usługach
  Więcej informacji:  http://www.niepelnosprawnik.eu/

  Kierunki polityki edukacyjnej państwa.                                                          Kształcenie uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych.                     Więcej informacji: http://www.ore.edu.pl/

  Radom. Diagnoza autyzmu, ADHD i zespołu Aspergera.                                            Od 1 lipca 2013 Poradnia Specjalistyczna w Radomiu oferuje diagnozę autyzmu, ADHD       i zespołu Aspergera. Szczegóły i zapisy: 510 832 823; 48 331 02 84 wew. 27; stowarzyszenie@karuzela.org

  Konferencja naukowa współorganizowana przez Stowarzyszenie "Otwórzmy Świat"
  "ŚCIANY MIĘDZY NAMI. ZABURZENIA W KOMUNIKACJI MIĘDZYLUDZKIEJ" 
  Termin: 5-6 listopad 2013
  Zgłoszenia: do 30 czerwca 2013
  Kontakt: konferencja.kielce@interia.pl
  Więcej informacji: https://docs.google.com/file/d/0Bw2OWbNosv-rY1p4RmxkUDFkMWs/edit?usp=sharing 
  Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/file/d/0Bw2OWbNosv-razB5NWdDZkl0VDQ/edit?usp=sharing

  Konferencja dla doktorantów i studentów współorganizowana przez Stowarzyszenie "Otwórzmy Świat"
  "Oddzieleni ... Problemy w komunikacji międzyludzkiej"
  Termin: 6-7 listopad 2013
  Zgłoszenia: do 30 czerwca 2013
  Kontakt: ujk.bariery@gmail.com
  Więcej informacji: https://docs.google.com/file/d/0Bw2OWbNosv-rNWhMN1M5cDNGOG8/edit?usp=sharing
  Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/file/d/0Bw2OWbNosv-rQzJ2ZDVhcjBicDQ/edit?usp=sharing


  Warsztaty z zakresu logopedii i zaburzeń rozwoju psychoruchowego dziecka współorganizowane przez Stowarzyszenie "Otwórzmy Świat"
  Termin: 6 listopad 2013
  Zgłoszenia: do 30 czerwca 2013
  Kontakt: ujk.bariery@gmail.com
  Więcej informacji: https://docs.google.com/file/d/0Bw2OWbNosv-rdlpCcHRQYktXVHM/edit?usp=sharing
  Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/file/d/0Bw2OWbNosv-rR1cwTm5hYVJ6SjQ/edit?usp=sharing